Seyrek adet görme, gecikmeler

Yazan  Oca 21, 2015

Adet sikluslarının 35 günden daha uzun sürmesine oligomenore denilir. Bunun sonucunda adet kanaması yılda 3-4 kez görülür.

Doğurganlık çağında adet kanaması gecikmelerine sık rastlanır. Cinsel aktif olan ve doğum kontrol hapı gibi etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadında görülen adet kanaması gecikmesinin en olası  nedeni gebeliktir.Bu nedenle ilk olarak gebeliğin olup olmadığı tespit edilmelidir. Adet gecikmesi ve tabii ki adet görememe iyi değerlendirilmelidir

Adet kanamasındaki gecikmelerin diğer nedeni ise herhangi bir şekilde o adet siklusunda  yumurtlama olmaması ve bu nedenle rahim iç tabakasının kanamayla atılmasının gecikmesidir. Düzenli adet gören bir kadında aniden ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsim değişiklikleri ,ani kilo kaybı, seyahat  olabilir.Bu durumda çoğu kere ultrasonografide basit yumurta kistleri saptanıp gereken tedavi başlanır.

Polikistik over sendromu (PCO)  adı verilen kilo fazlalığı, aşırı tüylenme ve kanama düzensizliklerinin görüldüğü bu hastalıkta da  sikluslar uzar. PCO vakalarında östrojen hormonunun fazla salınmasına bağlı olarak anormal rahim içi kalınlaşması ve rahim kanseri gelişebileceğinden bu vakaların hekime başvurarak mutlaka tedavi görmesi gerekir.

Adet kanaması gecikmesinin veya uzun süreli kanama görememenin diğer  nedenleri aylık korunma iğneleri, implanon ve  doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların yan etkileridir.

Bir kadında senede bir kez adet kanaması gecikmesi olması ileri tetkik gerektiren bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi  sık oluyorsa yada uzun süreli kanama göremiyorsa adet kanamasının 3. günü- sabah- aç karına hormon testlerinin (FSH,LH,PRL,TSH ve östradiole)  yapılarak tanının konulması ve gereken tedavinin başlanması gerekmektedir.Tiroid bezindeki bozukluklar da sıklıkla  adet gecikmelerine neden olabilir.

Son Düzenlenme %PM, %07 %801 %2017 %18:%Şub